ahoj cestovatelé, hledám letenku do mexika, konkrétně do Cancunu nebo Playa de Carmen na přelomu února a března zhruba na 14 dní.. nemůžu nic kloudnýho sehnat.. myslím, že je reálná cena do 10K.. nemusí to být nutně z ČR, v pohodě odkudkoli z Německa nebo jiného blízkého okolí.. díky! .

Mexiko

Založil ve fóru Hledám letenku

@Libor_S - tvůj plán na  4 dny ok, budiž. Jsi limitovaný veřejnou dopravou. Jen zrovna Tulum a Chitchen Itzá jsou snad nejprovařenější destinace a pokud bych měl hodnotit Mexiko podle nich, v životě tam už nepáchnu. A myslím, že ty zrovna nehledáš místa kvůli fotkám na IG. Já v Tulumu byl koncem listopadu, všude lidí jako sraček. Už ráno nešlo rozumně zaparkovat, doprava strašná. Ale to je můj subjektivní pocit, třeba to nikdo vyhledává a líbí se mu to, lidi jezdí do Pattaya a jsou tam nadšeni. Pokud pojedeš do Meridy a budeš mít možnost, zastav se ve Valladolidu, byť na chvíli. Ten byl pro mne naopak jedno z nejpříjemnějších míst.

1 Citovat

cali napsal(a):

@Libor_S - tvůj plán na  4 dny ok, budiž. Jsi limitovaný veřejnou dopravou. Jen zrovna Tulum a Chitchen Itzá jsou snad nejprovařenější destinace a pokud bych měl hodnotit Mexiko podle nich, v životě tam už nepáchnu. A myslím, že ty zrovna nehledáš místa kvůli fotkám na IG. Já v Tulumu byl koncem listopadu, všude lidí jako sraček. Už ráno nešlo rozumně zaparkovat, doprava strašná. Ale to je můj subjektivní pocit, třeba to nikdo vyhledává a líbí se mu to, lidi jezdí do Pattaya a jsou tam nadšeni. Pokud pojedeš do Meridy a budeš mít možnost, zastav se ve Valladolidu, byť na chvíli. Ten byl pro mne naopak jedno z nejpříjemnějších míst.

jo Valladolid je fajn, zajed si tagem  na cenoty Xkeken a Samula. Byl jsem tam pred cca 20-ti dny a bylo tam Tak 10 lidi. Chitzen Itza a cenote Ik-Kil, ktery  je vedle vynech 

Za me lepsi pacificky pobrezi,sice  vetsi  vlny ale klidek, byly  jsme v San Augustinilu u Mazunte 


2e2f056b-e417-4ec4-bebc-ea1cad12833f.jpeg
58ebed6e-21fe-4f39-a7d8-10dd05a31a5c.jpeg

0 Citovat

Nejdřív budu v Playa del Carmen, ale to asi není o tolik lepší. Pattayu jsem nakonec taky snesl dobře, když jsem po příjezdu ze severu Thajska před odletem domů neměl čas na lepší pláže. Byl jsem v klidnější části a jel na výlet na nedaleký ostrov, kde bylo později odpoledne minimum lidí.

Možná přespím v Tulumu jen 1 noc a 1 ve Valladolidu, přes který stejně musím jet. Ale myslím, že takových příjemných městeček uvidím na úpatí sopek u Mexico City víc a možná i lepších.

Kdyby byl čas, mohl bych jet na ty cenoty tam. Na kolik asi vyjde taxi na těch 6 km? Jde na zpět zavolat Uber? Chichen Itzá asi vynechávat nebudu, i když to vstupné 533 MXN není zrovna levné. Pacifické pobřeží Mexika jsem si kdysi krátce užil na jihu Kalifornského poloostrova v Cabo San Lucas (tam se dalo koupat jen v zálivu) a v Todos Santos, kde asi nebylo koupání moc bezpečné a už ani nevím, jestli jsem se koupal: https://eu.zonerama.com/liborste...um/5699753

0 Citovat

Pokud někdo chce levné pyramidy blízko Mexico City, tak není špatný Teotihuacán. Vstupné ani ne 100Mex a zpáteční bus 104Mex. Plus 2x5Mex za metro na severní bus nádraží, Praha by se mohla učit.

Sám jsem měl v plánu zrovna z Meridy návštěvu "pyramid" v Uxmalu, i když veřejná doprava je tam krkolomna, ale když jsem zjistil cenu, velmi nemorální, tak jsem to odpískal. Jinak je to samozřejmě individuální, ale Valladolid (jedno náměstí s katedrálou a nic víc) ani Meridu (aspoň ale 3 slušná náměstí) a hezká katedrála, bych nedoporučil. Valladolid vůbec ne, odtamtud se nedalo ani nikam utéct (ale měl jsem tam zastávku cestou busem z Holboxu), z Meridy se aspoň dá jet každý den levným busem na hezké pláže v Progreso. 

Chichen Itza ušlo, i když cena už před 5 lety vysoká, Tulum je spíše archeologické naleziště ale za menší vstupné a doporučil bych právě Teotihuacán. Stejně z hlediska zážitku byl nejlepší Tical (20$) a levný Copan, hlavně pro ty, co jako já se specializují na chov amerických papoušků. Sice je to tam umělé, protože je schválně přikrmují, aby se tam zdržovali, ale jsou tam k vidění desítky arů a kousek za městem je i papoušci rezervace.

0 Citovat

Za me byl Valladolid taky prijemne prekvapeni a urcite se pridavam k tem, co ho doporucuji. Ja si tam pujcil skutr a na nem dojel jak k Chichen Itza, tak i objel cenotes kolem. Byt tam znovu, tak to udelam uplne stejne, doprava na silnicich byla nad ocekavani v pohode a ta volnost pohybu byla super. Pronajem na 24 hodin vychazel v prosinci 550 MXN a pujcoven skutru je ve Valladolidu cela rada, jen vetsina jich nema zadny web. Ja se po pujcovnach ptal az primo na miste slecny na ubytovani, rada z nich se taky da dohledat na Google Maps.

Moje osobni zkusenost byla s pujcovnou naproti pres ulici od Casa Xtakay. Pan byl velice ochotny, flexibilni a nesnazil se me nachytat na zadnych skrabancich ani nic podobneho. Jeho anglictina nebyla z nejlepsich a docela ocenil, ze jsem s nim mluvil spanelsky, nicmene urcite by to zvladl vsechno vysvetlit i anglicky.

0 Citovat

Doporučí někdo nějaké cenotes na Yucatánu? které nejsou moc profláklé, nebude tam triliarda lidí, za pár korun, bez vestiček..díky)

0 Citovat

Třeba Nah Yah a Su-hem kousek na východ od Mayapánu (kterej je za 50 pesos docela slušnej na kratší zastávku). Vede tam taková kamenitá polňačka, ale v klídku a nikdy tam nebylo moc lidí. Vestičky netřeba a Su-hem má několik ramp na skákání; viděl jsem tam skákat lidi i z kraje cenoty a přežili. Potom u Valladolidu Xkeken a Dzitnup jsou fajn, ale vestičky teda chtěli.

0 Citovat

Pokud ti vadí lidi a vesty, zkus třeba Síijil Noh, tam budeš sám;-) Za mě tedy ty divoké, bez vest a vstupného měly šílený příjezd/přístup, plné listí a bordelu. Tedy zkušenost, vybírat úplně neprofláknuté komerční...

0 Citovat

mě se líbila Cenote Tamcach-Ha, tuším 150 pessos, málo lidí, je to kousek od Cobe a jsou tam tuším další 2 cenote poblíž. 
Voda teplá, spousta krápníků a dá se tam skákat poměrně z výšky.

0 Citovat

@Druid: Dal se tam půjčit skútr i na pár hodin za nižší cenu?

0 Citovat

MIGUELAS napsal(a):

Pokud někdo chce levné pyramidy blízko Mexico City, tak není špatný Teotihuacán...

Stejně z hlediska zážitku byl nejlepší Tical (20$) a levný Copan, 

Tam pojedu, ale ty další nejsou v Mexiku.

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

@Druid: Dal se tam půjčit skútr i na pár hodin za nižší cenu?

Slo to i na kratsi dobu, jen cenou si nejsem uz uplne jisty. Myslim, ze to bylo 100 MXN za hodinu? Muzu kdyztak poslat cislo na tu pujcovnu, komunikoval jsem s nima pres WhatsApp a odpovidali docela rychle.

0 Citovat

Jinak se ke mě dostalo, že na busy ADO jdou koupit jízdenky online jen mexickou kartou, já to včera zkusila s Revolutkou a normálně mi to šlo. Tak třeba se to někomu bude hodit.

Byli jste někdo v Zipolite? Jsem až později po booknutí ubytka zjistila, že to je dosti hipísácká LGBT nuda pláž, dá se to nebo už je to na vypálení očí? Zase všechno vidět nepotřebuju :D

0 Citovat

@Druid: Díky, budu to řešit když tak až na místě.

0 Citovat

Michaela _8 napsal(a):

Jinak se ke mě dostalo, že na busy ADO jdou koupit jízdenky online jen mexickou kartou, já to včera zkusila s Revolutkou a normálně mi to šlo. Tak třeba se to někomu bude hodit.

Byli jste někdo v Zipolite? Jsem až později po booknutí ubytka zjistila, že to je dosti hipísácká LGBT nuda pláž, dá se to nebo už je to na vypálení očí? Zase všechno vidět nepotřebuju :D

 

Zipolite jsem projížděl na cestě z Huatulco do Puerto Escondido a strávil tam asi dvě hodinky. Na té hlavní pláži je to celkem v pohodě, protože je veliká. Jasně, občas kolem vás projde někdo jako Adam a Eva, ale dá se to. Já jsem toho využil, a musím říct, že koupání na Adama má své kouzlo! Rozhodně ale nedoporučuji návštěvu Playa del Amor - ta je malá a plná nudistů. 

Kousek vedle jsou ale další pláže, které pro vás můžou být vhodnější. Neklidnější nám přišlo Puerto Angel. Nejvíce se nám líbilo Mazunte (atmosféra místních uliček, pohostinnost v restauraci). 

Ale jak říkám, pouze jsem tudy projížděl! Pokud by bylo třeba, můžu poradit s Puerto Escondido. Tam jsem teď byl dva měsíce. 

 

 

0 Citovat

Michaelo, ano, busy ADO jdou běžně koupit českou kartou. Dá se stáhnout i jejich android aplikace. Potom se ukazuje řidiči při nástupu QR kód. Je to pohodlnější než stát u pokladny ve frontě a navíc co jsem teď 3x busy jel, tak byly úplně plné a minimálně v případě trasy Chiquila-Valladolid nebo i Chiquila-Merida bych na místě nepochodil a poslední zbylé sedadlo jsem rezervoval den předem. Platby jinou než mexickou kartou musejí fungovat, velká většina cizinců právě ukazovala QR kódy. 

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

@Druid: Dal se tam půjčit skútr i na pár hodin za nižší cenu?

Předpokládám jako v Asii - když bude mít plnou půjčovnu skútrů a bude vyhlížet zákazníky, tak se domluvíš i na pár hodin....

Ta cena za skútr tam odpovídá ceně za půjčení malého auta.

0 Citovat

Mám tedy jinou zkušenost z 05/2021.

MIGUELAS napsal(a):

Michaelo, ano, busy ADO jdou běžně koupit českou kartou.

Nešla MC od Moneta, MC od Equa, MC World od ČS ani VISA od ČS. Vše embosované.

MIGUELAS napsal(a):

Dá se stáhnout i jejich android aplikace.

Ano, pokud se telefon přelokalizuje pro Mexiko. Navrácení do původního stavu ale může být oříšek a některé aplikace pak nemusí fungovat.

O zakoupení jízdenek u ADO jsem se snažil 4,5 hodiny a bez úspěchu. Stejně jsem je pak musel kupovat na přepážce. Už tou dobou se rozcházely zdroje (některé tvrdily že to jde, jiné že ne). Možná má MIGUELAS kartu jiné banky nebo vychytávku pro instalaci aplikace.

0 Citovat

Tak aplikací jsem instaloval po příjezdu do Cancunu a platil jsem obyčejnou debetkou Visa od Fio. Několikrát po sobě, jinou kartu jsem nezkoušel. Ale tak mělo by to jít koupit i přes jejich běžné www stránky. Vážně jsem viděl většinu cizinců, že se prokazovali elektronickými jízdenkami. Stejně ADO není žádná výhra, nejen na mexické ale i na evropské poměry jsou drazí jak čerti, dát za 2 hodiny jízdy 3 stovky ve třetím světě je silné kafe. Ne že by to bylo něco nového, oni byli drazí i před 5 lety.

0 Citovat

Tam máš colectivo za pár peso, stačí mávnout rukou.

0 Citovat

Danny.709 napsal(a):

O zakoupení jízdenek u ADO jsem se snažil 4,5 hodiny a bez úspěchu. Stejně jsem je pak musel kupovat na přepážce. Už tou dobou se rozcházely zdroje (některé tvrdily že to jde, jiné že ne). Možná má MIGUELAS kartu jiné banky nebo vychytávku pro instalaci aplikace.

Nevím, já to platila z ČR Revolutkou přes PC, šlo to jako každá jiná platba

0 Citovat

ADO se dá (nedávno dalo) nainstalovat normálně i s českou lokalizací a kdyby náhodou ne, sehnat na netu to .apk a nainstalovat to napřímo nejspíš nebude problém. Nebo to koupit přes webové stránky. Platím u nich (a obecně v Mexiku) skoro výhradně revolutkou MC a nebyl s ní nebyl problém; problém s ní je v některých bankomatech, ale Visa od Revolutu tam problém neměla. Jinak poplatky v bankomatech jsou cca: Scotiabank 100, Citibanamex 30, Santander 35, Caja Popular Mexicana 18, Banco Azteca 30 (mívá bankomat v obchodech Elektra), BBVA 174, Banorte 46, HSBC byla drahá ale nenapsal jsem si kolik :))

Ještě jak se tu řešila směna peněz vs. karta vs. výběr z bankomatu; na Yucatánu si dost často při platbě kartou účtují pár procent navíc, třeba v Oaxaca nebo Chiapas se na platby kartou moc spoléhat nedá a v Mexico City a okolí se krom trhů/stánků/... dá platit kartou skoro všude a v naprostý většině bez příplatku.

0 Citovat

Tak jsem si to ADO musel ověřit a oproti situaci před rokem lze stáhnout bez problémů i z Čech. Je normálně vidět i v Google Play Store, což před rokem neplatilo. Při nákupu lístků mezi Cancunem a Tulumem mi to sice házelo nějaké errory, ale věřím, že to už budou jen detaily. Revolut holt bude z hlediska karet sázka na jistotu. Tak aspoň, že tohle někam posunuli.

Jinak s hodnocením služeb dle MIGUELASe nemůžu než souhlasit. Na kilometr vychází výrazně dráž než Flixbus či RegioJet.

0 Citovat

Na té riviéře je to  z Cancunu do Tulumu cca 130 km a to je tam ta nejdelší vzdálenost.

Místní tam běžně jezdí colectivo mikrobusy za pár peso, v méně turistických částech mexika se jezdí na korbách pick-upů.

ADO je doprava hlavně pro turisty a tomu odpovídají i ceny.

0 Citovat

To je zase naříkání. Drahé jako čert? :D 300 pesos za dvě hodiny cesty je silný kafe? 😒

 

Nikdo vás nenutí jejich služby využívat. Můžete si pronajmout auto, nebo riskovat cestu s camioneta tipo urvan. Ale možná jste si vědomi rizik, které se s tím vážou. Nevyspalí řídící, internet plný strašidelných nehod těchto dodávek v Mexiku. 

V konečném důsledku se 300 pesos jeví jako levná volba. A vůbec nemůžu souhlasit, že ADO autobusy jsou pouze pro cizince. Jsou velmi často využívány místními, kteří preferují civilizovaný způsob cestování. Vůbec nechápu, proč by v Mexiku nemohlo být něco dražšího než v Evropě, když je po tom poptávka. 

Jeden tip: myslím, že pro vás je pro příště nejlepší zůstat v ČR. Tady je nejlépe. Máme tady levné meziměstské autobusy Flixbus a RegioJet. Tak co víc si přát. 

0